Informace

Národopisný soubor Postřekov v roce 2003 oslavil 70. výročí své existence; tím se tento soubor pocházející z jedné z nejrázovitějších obcí na Chodsku řadí mezi nejstarší významné národopisné spolky v České republice. Bez nadsázky lze říci, že se souboru v jeho snahách daří: vystupuje s písněmi a tanci z horního chodska na mnoha festivalech především v České republice, daří se obnovovat původní vystoupení a pásma (např. z období 50. let 20. stol.) a připravovat nové písně, v roce výročí bylo vydáno CD „Zahraj mi houdečku“ s nahrávkami ze současného repertoáru souboru.

Organizačně vede soubor Radek Zuber, umělecky se jedná o plodnou kooperaci tanečníka P. Buršíka, tanečníka a zpěváka A. Kuželky st., a ve věci pěvecké a hudební pak členů kapely. Kromě sólových zpěváků a muziky tvoří nosný pilíř taneční část souboru, která čítá zhruba patnáct párů. K typickému a neopakovatelnému projevu postřekovských patří neodmyslitelně střídání generací „staryjch ha mladyjch“ na pódiu během tanečních pásem, ve kterých charakteristické chodské tance předznamenává sborový zpěv. Z nově uvedených pásem je možné uvést Posvícení, Prohůdky ha voračky, Strašidla a pásmo Vánočních písní a koled.

Soubor rovněž pečlivě dbá na zachování přesné historické shody u používaných krojů a jejich zdobení; věnuje pozornost spolupráci s pamětníky, historiky i etnografy, a přirozeně i reprezentaci regionu horního chodska za hranicemi republiky.

Pod vedením kapelníka a dudáka Richarda Vísnera pracuje od roku 2000 ve stálé sestavě Postřekovská dudácká muzika – Sekáči, kde se sešlo několik vynikajících muzikantů: na klarinety hrají Roman Kalous a Jan Hrbáček, na housle Pavel Ježek a na kontrabas doprovází Tomáš Kulhánek. K hlavním cílům kapely patří obnova původních nástrojových obsazení (malá selská muzika – housle, dudy, es klarinet) a kvazipolyfonních forem.

Vedle vystoupení na festivalech a slavnostech s velkou muzikou stále více přibývá vystoupení a koncertů pro komornější publikum, kde vystupuje jen několik tanečníků a zpěváků za doprovodu malé selské muziky.

|verze pro tisk|