Záznam Chodské slavnosti 2015 – Postřekovský vokýnko: Eště na mě zpomeneš, haž mi tu mít nebureš

NSP Vokýnko 2015 – Eště na mě zpomeneš

 

 

 

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

Návštěva z Chorvatska

V druhém dubnovém týdnu jsme po dvou letech s velkou radostí uvítali naše přátele z Chorvatska. Tak jako vždy bylo naše setkání plné vřelé a přátelské nálady a obrovského nadšení.

Za čtyři dny stihli Chorvaté navštívit Prahu, vystoupit v letohrádku Musaion (a taky prostě z dobré nálady v ulicích Prahy), vystoupit v Domažlickém MKS, navštívit samozřejmě Postřekov, posedět v hospůdce u Hadamů.

Během našeho společného večera v hotelu Výhledy bylo krásné sledovat, jak se setkávají všechny generace – od nejmladších, přes střední generaci po nejstarší „stryjčky ha tetičky“. Všichni si moc rozuměli – buď vzpomínali, jaké to bylo před dvaceti třiceti roky, nebo se bavili o tom, co bude, až příští rok přijedeme opět my do Prekopakry.


 

Česká beseda Prekopakra  

Pokud bychom měli představit naše přátele z Chorvatska, pak bychom se museli vrátit v čase zpět do 19. století. Tehdy z podnětu samotného císaře docházelo k osidlování v tu dobu jen řídce obydlených oblastí dnešního Chorvatska příslušníky národů sdružených v soustátí Rakousko-Uherském.

První předci našich přátel přišli do Prekopakry, Pakracu, Lipiku a okolí z historických Zemí koruny České v první polovině 19. století, aby toto osidlování v druhé polovině 19. století završili. Původním obyvatelstvem byli vřele přijati, protože jako zruční řemeslníci a zemědělci přinesli celému kraji rozvoj. I přes to, že jsou dnes hrdí občané Chorvatska, neméně hrdí jsou i na svůj původ a svojí kulturní tradici.

Po celé generace udržovali své zvyky, které si s sebou přinesli z domova. Jejich láska k Česku nikdy nevymizela a dnes jí projevují tím, že navštěvují české školy, zpívají české písnička a tančí české tance. Příslušníci českého etnika v Chorvatsku jsou sdruženi do České Besedy, což je spolek sdružující místní České Besedy z jednotlivých regionů Chorvatska. Vzhledem k tomu, že česká menšina je druhou nejpočetnější národnostní menšinou v Chorvatsku, volí si svého poslance do parlamentu.

Národopisný soubor Postřekov položil základy dnešního přátelství již v roce 1968, kdy dostal příležitost navštívit tehdejší Jugoslávii a poznal se se členy České Besedy z Prekopakry, která sdružuje krajany z celého okolí.

Později toto přátelství vykrystalizovalo v pravidelné návštěvy obou souborů a to jednou v Prekopakře a jednou v Postřekově. Tyto návštěvy se pak nesou jak v duchu přátelského setkávání, tak i v duchu kulturních vystoupení, tedy prezentace činnosti obou souborů.

Pro národopisný soubor Postřekov byla vždy čest účinkovat na českých Dožínkách v Chorvatsku (Což je folklórní svátek obrovských rozměrů, jehož se účastní vždy okolo tisíce účinkujících a cca pět tisíc diváků, včetně význačných osob z veřejného či politického života obou zemí.) a Česká Beseda Prekopakra se zase prezentovala například na Chodských slavnostech v Domažlicích (Ty jistě nemusíme představovat.) v Národopisném muzeu v Praze a podobně. Jednotliví členové obou souborů nebo celé rodiny jsou pak v kontaktu i mimo činnost obou spolků, dopisují si, telefonují si a dokonce se i navštěvují.

My, dnešní členové Národopisného souboru Postřekov jsme hrdí na to, že můžeme v této přátelské i kulturně-reprezentativní tradici pokračovat a cítíme, že naši přátelé to cítí zrovna tak.

Petr Buršík – Heiret

Akce se konala za podpory Plzeňského kraje

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

Hráli jsme v senátu!

Včera v podvečer jsme vystoupili ve Valdštejnské zahradě v Senátu ČR.

Ve stínu snesitelné teplo a mohli jsme předvést pásmo Volání, Cepy, Zelený kuusky. A taky nové Postřekoviny.

   

 

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

PROHÚDKY – záznam

PROHUDKY
Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

Festival Souznění 2013 v Kozlovicích

Minulý víkend jsme strávili na úžasném festivalu Souznění, který se každoročně koná v Kozlovicích u Ostravy (a také v samotné Ostravě a Frýdku-Místku).

WP_20131214_013[1]

Připravili jsme pásma koled a vánočních zvyků a moc jsme si užili jak vystupování a atmosféru, tak i ostatní soubory a prostředí Ostravska.

V Kozlovicích přijeli tři králové a promluvili k davům o své pouti.

Slyšeli jsme izraelský ženský sbor Efroni Choir a v neděli večer pak slovenské FRAGILE (http://www.fragile.sk/)

Dozvěděli jsme se, co je to Fojtství a kde v Kozlovicích je, navštívili jsme hospůdku kozlovického pivovaru s neuvěřitelnou atmosférou.

Bylo to náročné, měli jsme 8 koncertů během 3 dnů. Rozhodně myslím, že výsledek stál za to!

IMGP4163

Krátký článek a další fotografie najdete zde: http://www.kozlovice.cz/index.php?tar=aktuality_clanek&id=3304.

A taky zde: http://www.souzneni-festival.cz/index.php?page=cz13_kozlovice

A zde: http://www.souzneni-festival.cz/index.php?page=cz13_media

A ještě zde: http://www.souzneni-festival.cz/index.php?page=cz13_galerie

souznění1 souznění2 souznění3 souznění4 souznění5

 

 

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

Chodské slavnosti 2013 – pódium u brány, letní kino

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

Soustředění Babylon

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

Veřejná rozhlasová nahrávka pořadu „U muziky s Plzeňáky“

Vážení přátelé,

ve čtvrtek 6.6.2013 proběhne ve velkém hudebním studiu Českého rozhlasu Plzeň (nám. Míru 10, Plzeň) veřejná rozhlasová nahrávka pořadu „U muziky s Plzeňáky“. Účinkovat bude tentokrát NÁRODOPISNÝ SOUBOR POSTŘEKOV (Postřekovská dudácká muzika „Sekáči“, postřekovští zpěváci i postřekovští lidoví vypravěči), který v letošním roce slaví významné výročí – 80 let od svého založení.

Začátek je v 17:00 hod, moderuje Michaela Vondráčková. Vstup na koncert je zdarma, srdečně zveme !

html_kresleny_dzban1

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

Praha 18. – 19. 5. 2013

Vystoupení – Musaion v Praze

DSCN1408

 

 

 

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

Hrajeme na Babyloně

image

Právě vystupujeme na slavnostním otevření nových tenisových kurtů. A pak samozřejme zpátky na soustředění!

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář