Návštěva z Chorvatska

V druhém dubnovém týdnu jsme po dvou letech s velkou radostí uvítali naše přátele z Chorvatska. Tak jako vždy bylo naše setkání plné vřelé a přátelské nálady a obrovského nadšení.

Za čtyři dny stihli Chorvaté navštívit Prahu, vystoupit v letohrádku Musaion (a taky prostě z dobré nálady v ulicích Prahy), vystoupit v Domažlickém MKS, navštívit samozřejmě Postřekov, posedět v hospůdce u Hadamů.

Během našeho společného večera v hotelu Výhledy bylo krásné sledovat, jak se setkávají všechny generace – od nejmladších, přes střední generaci po nejstarší „stryjčky ha tetičky“. Všichni si moc rozuměli – buď vzpomínali, jaké to bylo před dvaceti třiceti roky, nebo se bavili o tom, co bude, až příští rok přijedeme opět my do Prekopakry.


 

Česká beseda Prekopakra  

Pokud bychom měli představit naše přátele z Chorvatska, pak bychom se museli vrátit v čase zpět do 19. století. Tehdy z podnětu samotného císaře docházelo k osidlování v tu dobu jen řídce obydlených oblastí dnešního Chorvatska příslušníky národů sdružených v soustátí Rakousko-Uherském.

První předci našich přátel přišli do Prekopakry, Pakracu, Lipiku a okolí z historických Zemí koruny České v první polovině 19. století, aby toto osidlování v druhé polovině 19. století završili. Původním obyvatelstvem byli vřele přijati, protože jako zruční řemeslníci a zemědělci přinesli celému kraji rozvoj. I přes to, že jsou dnes hrdí občané Chorvatska, neméně hrdí jsou i na svůj původ a svojí kulturní tradici.

Po celé generace udržovali své zvyky, které si s sebou přinesli z domova. Jejich láska k Česku nikdy nevymizela a dnes jí projevují tím, že navštěvují české školy, zpívají české písnička a tančí české tance. Příslušníci českého etnika v Chorvatsku jsou sdruženi do České Besedy, což je spolek sdružující místní České Besedy z jednotlivých regionů Chorvatska. Vzhledem k tomu, že česká menšina je druhou nejpočetnější národnostní menšinou v Chorvatsku, volí si svého poslance do parlamentu.

Národopisný soubor Postřekov položil základy dnešního přátelství již v roce 1968, kdy dostal příležitost navštívit tehdejší Jugoslávii a poznal se se členy České Besedy z Prekopakry, která sdružuje krajany z celého okolí.

Později toto přátelství vykrystalizovalo v pravidelné návštěvy obou souborů a to jednou v Prekopakře a jednou v Postřekově. Tyto návštěvy se pak nesou jak v duchu přátelského setkávání, tak i v duchu kulturních vystoupení, tedy prezentace činnosti obou souborů.

Pro národopisný soubor Postřekov byla vždy čest účinkovat na českých Dožínkách v Chorvatsku (Což je folklórní svátek obrovských rozměrů, jehož se účastní vždy okolo tisíce účinkujících a cca pět tisíc diváků, včetně význačných osob z veřejného či politického života obou zemí.) a Česká Beseda Prekopakra se zase prezentovala například na Chodských slavnostech v Domažlicích (Ty jistě nemusíme představovat.) v Národopisném muzeu v Praze a podobně. Jednotliví členové obou souborů nebo celé rodiny jsou pak v kontaktu i mimo činnost obou spolků, dopisují si, telefonují si a dokonce se i navštěvují.

My, dnešní členové Národopisného souboru Postřekov jsme hrdí na to, že můžeme v této přátelské i kulturně-reprezentativní tradici pokračovat a cítíme, že naši přátelé to cítí zrovna tak.

Petr Buršík – Heiret

Akce se konala za podpory Plzeňského kraje

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.